DİLSİL NEDİR?

DİLSİL profesyonel bir dişhekimi katkısı ile Akarlar Medikal girişimi olarak insan sağlığının korunmasında dil temizliğinin önemine olan farkındalığı artırmak amacıyla tasarlanıp hayata geçirilmiş bir dil temizleyici’dir. Dilin keratinize mukoza yapısı, dil yüzeyindeki pütürlerden Filiform Papillalarının boyutları ve özellikleri dikkate alınarak yapılan tasarım ile böyle bir aparatın sahip olması gereken özellikler ve açılar DİLSİL'e kazandırılmıştır.

DİLSİL dil temizleyici patenti yazılarak ticarileştirilmiş, tescilli bir markadır.

DİLSİL dil temizleyici ürünün kişisel hijyen ürünü olması nedeniyle kendisinin de hijyenik koşullarda üretilmesine dikkat edilmektedir. ISO 9001 ve ISO 13485 belgelerine sahip Asset Medikal tesislerinde el değmeden üretilmekte, yine el değmeden kendi tesislerimizde ambalajlanmaktadır.

Dilsil’in yapımında kullanılan hammadde ve boya, toksik olmayan ve allerji yapmayan, sağlık ürünü olmaya elverişli raporlara sahip ürünler arasından seçilmiştir. Ayrıca Akarlar Medikal bu raporlarla yetinmeyerek üretilmiş ürünlere test yaptırarak raporlattırmıştır. Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı tarafından yapılan biyouyumluluk testinin sonucuna göre DİLSİL ürünleri biyouyumludur, toksik herhangi bir madde içermemektedir.

DİLSİL dil temizleyici ürün, ağız bakım alışkanlığının ayrılmaz bir parçası olarak kişisel bakım ürünü, kişilerin genel sağlığını koruması bakımından sağlık koruyucu bir ürün, kronik ağız kokusu şikayeti çekenlerde ise bir tedavi aracıdır.

Neden Dil Temizliği ve Dil Temizleyici?

Ağız hijyeni diş ve dil temizliği ile sağlanır.

Ağızdaki girintili yapılar oksijensiz ortamda yaşayan mikropların yerleşim alanıdır ve bunlardan biri de dil yüzeyindeki pütürlerdir.

Oksijensiz ortam mikropları kötü koku ve hastalık sebebidir. Örneğin ağız kokusu ve üst solunum yolu hastalıklarının nedeni çoğunlukla hijyeni kötü olan dildir.

Sigara alışkanlığı olanlarda dumanın oluşturduğu tabaka altında oksijen yokluğu arttığından daha yoğun ağız kokusu vardır.

Dil sırtı dil ucu gibi pembe renkte olmalıdır, beyazsa kötü koku nedenidir.

Ağız boşluğundan bulaşan üst solunum yolu hastalıkları genel sağlığı da olumsuz etkiler. Şöyle ki; bademcik ve geniz etlerinin şişmesiyle burun tıkanıklığı oluşur ardından ağız solunumu sonrasında da ağız kuruluğu ve ağız kuruluğunun tetiklediği hastalıklar ortaya çıkar. Bunlar; diş çürüğünde artış, diş eti iltihabı, diş çapraşıklıkları, bebeksi yutkunma bozukluğu, sinüzit, sindirim bozukluğu gibi hastalıklardır.

Bakteri plağı yağlı bir tabaka olduğu için sadece ağız çalkalama ile uzaklaştırılamaz bu nedenle mekanik olarak temizlenmelidir. Bu amaçla dil temizleyiciler kullanılır.

Günümüze kadar diş fırçaları büyük gelişmeler göstermiştir ancak dil hijyeninde kullanılacak dil temizleyiciler konusu yeterli ilgi bulamamıştır.

Dilsil’in Avantajı Nedir?

1- Dilin anatomisine uygun U şekli

Dilin güçlü kas demetlerine sahip olması ve uzaysal düzlemlerde çok yönlü hareket edebilmesi, üzerindeki bakteri plağını temizlemede dezavantaj oluşturur.

DİLSİL dilin anatomisine uyumlu U şeklindeki kafa yapısı sayesinde, dili kavrayarak tam adapte olur ve etkin bir temizlik gerçekleştirilmesini sağlar.

U şeklinden ve bağımsız iki tutma sapından dolayı esnek manevra kabiliyetine sahiptir.

Kafa kısmının ince yapısı sayesinde yumuşak damaktan kaynaklanan bulantı refleksini tetiklemez. Bu sayede kullanıcı dostudur.

2- Bakteri plağını kazıyan tırtıklı bıçak

Taraklı bıçak özelliği sayesinde dil papillalarına yerleşen bakteri plağını ovalayarak yerinden oynatır.

3- Bakteri plağını sıyıran düz bıçak

Düz bıçak özelliği sayesinde yerinden oynamış olan bakteri plağını dil yüzeyinden sıyırarak uzaklaştırır. 

Bıçak ağızları keskin olmayıp künt olarak sonlanır. Böylece kullanıcı dilini zedelemez.